piątek, 15 marca 2013

Kolcowój chiński czyli krzew goji

Właściwą nazwą dla rośliny wydającej tak niezwykłe (ze względu na swoje właściwości  owoce goji jest kolcowój chiński. Botanicy klasyfikują kolcowój chiński jako gatunek roślin z rodziny psiankowatych. Ponad to klasyfikacja opisuje krzew jagód goji jako bliskiego krewniaka kolcowoju pospolitego, dosyć pospolitego krzewu występującego na całym Świecie, który rośnie "dziko" również w Polsce.Kolcowój chiński - krzew goji

 Krzew goji wywodzi się z obszarów Azji o umiarkowanym klimacie (Chiny, Mongolia, Japonia, Korea, Tajwan), a także z regionów Świata o klimacie tropikalnym (Tajlandia). Ze względu na lecznicze właściwości jagód goji, czyli owoców, które wydaje ten niepozorny i dosyć pospolicie wyglądający krzew, rozprzestrzenił się na całym Świecie. Wpływ na wzrost zainteresowania uprawami kolcowoju (krzewu goji) na całym Świecie miała również specyfika tej niezwykłej rośliny. Krzew kolcowoju chińskiego to roślina, która nadaje się do uprawy nawet w stosunkowo niekorzystnych warunkach - zaskakująco dobrze adaptuje się do uprawy nawet na terenach znanych z surowego klimatu.

Kolcowój chiński (Lycium Barbarum)

Krzew goji jest krzewem średnich rozmiarów, dość mocno i gęsto rozgałęzionym. Zwykle dojrzałe okazy krzewu kolcowoju chińskiego nie przekraczają od 1,5 do 2,5 metra wysokości. Kolcowój jak sama nazwa wskazuje posiada drobne kolce na gałęziach, które mimo, że wyglądają dość niepozornie są trudno łamliwe, wytrzymałe i elastyczne. Liście kolcowoju kształtu lancetowatego, zwykle nie większe niż 2-2,5 centymetra, z reguły wyrastają w skupieniach po 2-4 sztuk, rzadziej pojedynczo. W okresie kwitnienia kolcowój wydaje piękne kwiaty jasnofioletowej bądź purpurowej barwie, o intensywnym zapachu, najczęściej rosną w szypułkach o długości od 1 do 1,5 cm, kielich dzwonkowaty o długości około 0,5 cm. Owoce wydawane przez krzew kolcowoju chińskiego należą do najsilniej działających antyoksydantów na Świecie! Lecznicze właściwości jagód goji znane są na całym Świecie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz