piątek, 15 marca 2013

Kolcowój chiński - jak uprawiać ten niezwykły krzew?


Czy możliwe jest wyhodowanie własnego krzewu kolcowoju chińskiego we własnym ogródku lub na własnej działce? Czy uprawa krzewu jagód goji wymaga specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie? Czy kolcowój chiński (krzew jagód goji) ma jakieś specjalne wymagania jeśli chodzi o warunki uprawy?

Jagody Goji - jak wyhodować własną sadzonkę?


Nasiona kolcowoju chińskiego powinniśmy przed wysianiem (przed umieszczeniem w glebie) położyć na wilgotnej gazie lub jałowej wacie na około 6-7 godzin. Warto nadmienić, że przed takim zabiegiem nasiona powinny być przechowywane w temperaturze około 5 stopni Celsjusza...w innym wypadku mogą nie być zdatne do wysiewu! Często zdarza się również, ze zamówione (lub zdobyte w inny sposób) nasiona pomimo usilnych prób i spełnienia wszystkich "zalecanych wytycznych" nie chcą kiełkować. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że...nasiona są zbyt stare. Istnieje też możliwość, że były przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze lub w zbyt suchych warunkach lub ciepłych warunkach. 

Nasiona, które puszczą nam zdrowe i ładne kiełki należy umieścić w uprzednio przygotowanych doniczkach i cierpliwie czekać na wzrost sadzonek. W momencie, gdy sadzonki osiągną wysokość około 15 cm można uznać, że są gotowe do przesadzenia w miejsce docelowe... może to być ogródek lub przydomowa szklarnia, bądź inne odpowiednie miejsce. Może być to również doniczka umiejscowiona w naszym mieszkaniu... w tym przypadku należy pamiętać jednak, aby doniczka, w której roślina ma rosnąć była odpowiednio duża (korzenie kolcowoju rozwijają się dużo szybciej i rozrastają się dużo bardziej od części rośliny, którą widzimy nad powierzchnią ziemi). Jeśli doniczka w pewnym momencie rozwoju kolcowoju okaże się zbyt mała, wówczas z pewnością zaobserwujemy zahamowanie wzrostu naszej roślinki i/lub jej skarłowaceniem.

Jagody goji - wszystko o uprawie i hodowli

Kolcowój chiński - warunki uprawy 


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może z powodzeniem uprawiać krzew kolcowoju chińskiego w przydomowym ogródku czy na działce. Krzew jagód goji nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o kwestie klimatyczne - z powodzeniem przyjmie się również w naszym ciężkim i surowym klimacie. Kolcowój chiński jest odporny na mrozy, susze, wysokie temperatury czy też nadmierną ilość wilgoci... związane jest to z tym, że z natury ta niezwykła roślina wywodzi się z terenów znanych z ekstremalnych warunków klimatycznych. To właśnie surowy klimat panujący w dolnych partiach Himalajów (skąd wywodzi się kolcowój chiński) zmusza krzew kolcowoju do rodzenia odpornych i silnych owoców - dzięki temu są one z resztą tak zdrowe. Ostry klimat zmusza niejako roślinę do pompowania wartości odżywczych w owoce.

Kolcowój chiński (Lycium Barbarum)


Krzew kolcowoju chińskiego idealnie sprawdza się rosnąc jako luźny, naturalny żywopłot lub jako roślina na trudne stanowiska, np. skarpy. Krzew goji wzrasta stosunkowo szybko i osiąga od 1 do 2,5 m wysokości. Posiada gęsto rozmieszczone drobne z pozoru gałązki pokryte drobnymi kolcami. Krzew jagód goji owocuje na przełomie września i października, wtedy to na gałązkach zaczynają pojawiać się  delikatne owoce - różowe, czerwone lub purpurowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz