czwartek, 14 marca 2013

Jagody Goji - nazewnictwo i pochodzenie


Jak według terminologii botanicznej i naukowej prawidłowo nazywa się jagody goji? W jaki sposób rosną jagody goji, jak się je zbiera oraz co powoduje, że są prawdziwą bombą witaminową oraz źródłem wielu innych cennych składników odżywczych?

Jagody goji - od czego zacząć?


Jagody Goji to uważane za owoce wiecznej młodości dary natury. Określenie "jagody goji" jest jedynie nazwą używaną w handlu. Prawidłowo Goji powinniśmy określać chińskim kolcowojem lub pospolitym kolcowojem chińskim. Jest to nazwa poprawna z punktu widzenia botaniki i nauki.  Jagody Goji to Liściaste, zdrewniałe byliny wieloletnie osiągające wysokość od 1-3 m. L. chinense jest uprawiany na południu Chin i wydaje się, że osiąga nieco mniejsze rozmiary niż L. barbarum, który uprawia się na północy (przede wszystkim w Autonomicznym Regionie Ningxia Hui). jagody goji  w w praktykowanej od wieków medycynie chińskiej są bardzo ważnym lekiem stosowanym jako środek pobudzający, zwiększający wytrzymałość, osłaniający wątrobę i poprawiający wzrok. Poza wymienionymi właściwościami leczniczymi owoce goji posiadają szereg innych zalet. Nie bez powodu jagody goji nazywane są mianem Owocami wiecznej młodości. Tak wielu pożytecznych składników odżywczych nie znajdziemy w żadnym innym owocu na Ziemi!

Jagody goji uprawia się najczęściej u podnóży Himalajów, surowy górski klimat sprzyja rozwojowi rośliny.

Gdzie rosną i występują jagody goji?


Jagody Goji rosną na krzewie określanym w terminologii botanicznej łacińską nazwą Lycium Barbarum na wzgórzach i w dolinach Chin, Tybetu oraz Mongolii. Krzewy Lycium Barbarum na których rosną jagody goji, osiągają wysokość 1-3 m. Mają łukowato zwisające i pokryte kolcami gałązki. Same owoce (podłużne, czerwone jagody) mają długość do 2 cm. Są tak delikatne, że aby ich nie uszkodzić przy zbiorze – strząsa się je z krzewu, a nie zrywa. Świeżych nie powinno się dotykać rękoma, ponieważ dochodzi wtedy do rekcji utleniania i jagoda przybiera czarny kolor. Jak już wspomniałam podczas zbierania strząsa się je na specjalne maty potem suszy w cieniu.Spośród 8000 różnych roślin należących do systemu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, Jagody Goji plasują się na pierwszym miejscu. Chińska literatura z zakresu ziołolecznictwa podkreśla szczególne ich działanie w terapii patogenicznych stanów serca, wątroby, śledziony, płuc i nerek. Jagody Goji stosowano również w schorzeniach oczu, wysypkach skórnych, łuszczycy, alergiach, bezsenności, cukrzycy, gruźlicy, wyczerpaniu organizmu oraz chorobach nerek. Sugeruje się również skuteczność Goji w hamowaniu rozwoju niektórych nowotworów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz