sobota, 16 marca 2013

Co zawierają owoce goji?

Co powoduje, że jagody goji są aż tak zdrowe? Jakie substancje zawarte w tych niesamowitych czerwonych owocach mają lecznicze właściwości? Które substancje zawarte w owocach goji wpływają najkorzystniej na ludzki organizm? 

Jagody Goji to jedno z bardziej odżywczych produktów spożywczych na świecie. Nie bez powodu jagody goji bywają określane jako najzdrowsze owoce świata. Zawierają między innymi szereg karotenoidów, witamin, minerałów oraz fitoskładników. Oprócz tego, wiele ludzi uważa, że są one jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się organizmu i zwalczają tzw. "wolne rodniki". Warto wymienić i poznać również inne niezwykle wartościowe substancje zawarte w jagodach goji:

Antyoksydanty

Antyoksydanty pomagają chronić DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki oraz promieniowanie. Bez dostatecznej ilości antyoksydantów organizm jest podatny na choroby oraz przyspieszony proces starzenia się. Wolne rodniki to produkt uboczny metabolizmu, promieniowania oraz kontaktu z toksynami. Prowadzi to w rezultacie do wczesnej śmierci komórek, co przyczynia się do różnych chorób oraz przyspieszonego rozwoju zmutowanych komórek, które mogą przyczyniać się do nowotworów. Antyoksydanty mogą zapobiec temu wszystkiemu.


Karotenoidy

Jagody Goji to jedno z najlepszych źródeł karotenoidów o właściwościach antyoksydacyjnych, a nawet lepsze niż marchewka. Jak wykazały badania, zawartość karotenoidów w komórkach człowieka jest istotnym czynnikiem określającym maksymalną długość życia. Oznacza to, że im więcej karotenoidów spożywamy, tym większe prawdopodobieństwo dłuższego życia.


Wartości odżywcze

Jagody Goji zawierają 18 aminokwasów łącznie z 8 egzogennymi aminokwasami, co stanowi pełnowartościowe białko. Zawierają one również 21 minerałów śladowych tj. wapń, miedź, german, żelazo, magnez, fosfor, selen oraz cynk, a także witaminy A, C, E oraz kompleks witamin z grupy B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz